Oy ve Ötesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orkun Erbil, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde, “Teknolojinin Şapkaları” podcast’inde Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın konuğu oldu!

Teknolojinin Sapkalari

Yerel seçimlerin en az genel seçimler kadar önemli olduğunu vurgulayarak herkesi oyunu kullanmaya davet eden Erbil, bir önceki seçime göre İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde bile sandık gözlemcisi eksiği olduğunu belirterek gonulluyonetimi.org adresi üzerinden gönüllü olma çağrısı yaptı. Erbil, 10. yılında 10. seçimi deneyimlemeye hazırlanan Oy ve Ötesi’nin, seçim sürecine teknolojinin kullanımı açısından getirdiği katkılara ve sistemin işleyişine de değindi. Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın hazırlayıp sunduğu “Teknolojinin Şapkaları” yeni bölümleriyle her pazartesi saat 10.30’da Açık Radyo’dan, yayının ardından ise acikradyo.com’da ve Spotify başta olmak üzere farklı platformlarda tüm bölümleriyle podcast serisi olarak dinlenebilir.

 Orkun Erbil (1)

Akpınar’dan borçlandırma açıklaması Akpınar’dan borçlandırma açıklaması

“Sandık senin sözün”

Herkesi ilgilendiren, teknoloji ve siber güvenliği herkes için anlaşılır kılan “Teknolojinin Şapkaları”nın “Oy ve Ötesi ve yerel seçimler” başlıklı bölümüne konuk olan Oy ve Ötesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orkun Erbil, “Sandık senin sözün, sözünü orada söyleyeceksin,” diyerek tüm vatandaşlara öncelikle oy kullanmaları çağrısında bulundu. Ülke genelinde 200 bin civarında sandık bulunduğunu belirten Erbil, resmî görevlilerin yanı sıra sandık başında bulunacak gönüllülere duydukları ihtiyaca da değindi. Bir önceki seçimde yoğun katılım olan İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde bile gönüllü sayısının azaldığına dikkat çeken Erbil, vatandaşları gonulluyonetimi.org adresi üzerinden Oy ve Ötesi’ne kaydolmaya davet etti.

Teknolojinin Sapkalari Orkun Erbil Oy Ve Otesi Ve Yerel Secimler

“Oy ve Ötesi’nin en önemli katkılardan biri, teknolojinin etkin kullanımı”

“Oy ve Ötesi’nin Türk siyasetine getirdiği en önemli katkılardan bir tanesi de seçim sürecinde teknolojinin etkin kullanımı,” diyen Orkun Erbil, derneğin ilk defa bir yazılım üzerinden tutanakları ve oy sayılarını alma sürecini başlattığına değinerek 10 yıllık süre içerisinde teknolojinin seçim süreçlerinde nasıl yer ettiğini de anlattı.

Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar “Teknolojinin Şapkaları”nda, her geçen gün hayatımızın daha da büyük bir parçası haline gelen bilgi ve iletişim teknolojileriyle güvenli ilişki kurmanın yollarını en kolay anlaşılır haliyle konuşuyorlar. İkilinin şifreleme, yedekleme, güvenli online alışveriş gibi herkesi ilgilendiren kritik konulara eğlenceli, gündelik bir anlatımla ışık tuttuğu ve hap bilgiler paylaştığı program, her yaştan ve her bilgi düzeyinden teknoloji kullanıcılarına hitap ediyor. İki eski dostun sohbet havasında geçen eğlenceli programında Zeytinoğlu “halkın sesi” oluyor ve bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanırken hepimizin aklına takılan basit ama önemli soruları soruyor. Türkiye’nin en kuvvetli ve eski bilgi güvenlik şirketinin sahibi Lostar ise bu soruları temel bilgilerle, teknolojik terimlere girmeden ve kolay anlaşılır bir dille yanıtlıyor.

Her pazartesi sabahı 10.30’da Açık Radyo’da (95.0) yayımlanan “Teknolojinin Şapkaları”nın tüm bölümleri, podcast serisi olarak acikradyo.com’da ve başta Spotify olmak üzere farklı platformlarda kaçıranları ve yeniden dinlemek isteyenleri bekliyor.

Editör: Akif Arslan