Emekli promosyon tutarlarında güncellemeler yapıldı. Asgari emekli promosyonu 8 bin lira olurken, bu rakam özel bankalarda 15 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Emekli promosyonları ile ilgili güncellemeler yapıldı. En düşük banka promosyonu 8 bin liraya çıkartıldı. Yüksek maaşlara 12 bin TL ödenecek. Dul ve yetim maaşlarında ise promosyon 5 bin TL olacak. Peki kim ne kadar promosyon alacak, nasıl başvurulacak neler yapmak gerekiyor.

Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği emekli promosyonlarındaki artış uygulanmaya başladı. Kamu bankaları daha önce 3 bin TL ile 5 bin TL arasında ödedikleri promosyonları 8 bin TL ile 12 bin TL arasında ödemeye başlayacak.

Emekliler maaş aldıkları kamu bankalarına kendilerine uygun olan metot ile başvurarak yeni promosyonlardan yararlanacak. Halen sözleşmesi devam edenler de cayma haklarını kullanarak yeni rakamlara güncelleme yapabilecek. Promosyon miktarları emeklilerin aldıkları maaşlara göre belirlenecek.

Burada yüksek maaşı olan emekliler 12 bin TL promosyon alabilecek. Ancak 10 bin TL taban ücretin altında ölüm aylığı (dul yetim maaşı) alanlarda promosyon 5 bin TL olarak uygulanacak.

Kök maaşı 10 bin TL'nin altında olup da maaşı 10 bin TL taban aylığa tamamlanan emekliler ise en düşük olarak belirlenen 8 bin liralık promosyonu alacak. Bu arada özel bankaların da bu yarışa katılarak rakamları yükseltmesi bekleniyor. Peki promosyonla ilgili detaylar neler onlara da bakalım:

*Hangi emekliler promosyon alıyor?

Emekli maaşı bağlanan herkes bir banka seçerek promosyon almaya hak kazanıyor. Eski-yeni tüm emeklilerin hakkı var.

*Parayı almanın bir şartı var mı?

Emeklinin seçtiği bankaya '3 yıl maaşımı sizden alacağım' taahhüdünü vermesi yeterli. Fatura, kredili hesap gibi şartlar yok. Ancak özel bankalar bu tür ürünler karşılığında yüksek promosyon teklif edebiliyor. Bu noktada vadettiğiniz maddelere dikkat edin.

*Eski promosyon rakamları kaç TL olarak uygulanıyordu?

Daha önce kamu bankalarında maaşa göre uygulanan promosyon miktarları şu şekildeydi:

MAAŞ PROMOSYON

3.500 TL ve altı 3.000 TL

3.500- 7.500 TL arası 3.500 TL

7.500- 10.000 TL arası 4.500 TL

10.000 TL üzeri 5.000 TL

*Yeni promosyon rakamları nasıl güncellenecek?

Besa Holding 4 şantiye birden kuruyor Besa Holding 4 şantiye birden kuruyor

Erdoğan'ın açıkladığı 8-12 bin TL'ye çıkartılan yeni promosyonlar da maaşlara göre uygulanacak. Bu arada 10 bin TL taban maaş alanlar için promosyon 8 bin TL'den başlayacak. Bunun altında ölüm aylığı alanların promosyonu ise 5 bin TL olacak. Yeni ödemeler şu şekilde uygulanacak:

MAAŞ - PROMOSYON

10 Bin TL'ye kadar (Ölüm maaşı): 5.000 TL

10 Bin-15 bin TL arası: 8.000 TL

15 bin-20 bin TL: 10.000 TL

20 Bin TL üzeri: 12.000 TL

*Promosyon aldıktan sonra 3 yılı dolanlar ne yapacak?

3 yılı dolan emekliler artık yeni promosyon alma hakkına kavuşuyorlar. Bu noktada mevcut bankanız ile görüşüp yeni rakam üzerinden promosyonunuzu alabilirsiniz. Ancak isteyen bankasını da değiştirebilir.

*Bankada sözleşmesi devam edenler, 3 yılı doldurmayanlar ne yapacak?

Bu emekliler sözleşmelerinin kalan süreleri için cayma haklarını kullanacak. Kalan sürenin promosyon miktarını geri ödeyecek ve yeni rakam üzerinden yeniden 3 yıllık sözleşme yapacak. Bazı bankalar yeni ödenecek promosyondan mahsuplaşma yaptığından bir cayma bedeli ödemeye gerek kalmıyor. Bu noktada hesaplama şöyle yapılacak:

- Alınan promosyon: 5.000 TL

- Taahhüt süresi: 36 ay

- Tamamlanan süre: 16 ay

- Kalan süre: 20 ay

- Mahsup edilecek tutar: (5.000 /36) x 20= 2.777,78 TL

- Yeni promosyon: 12.000 TL

- Hesaba yatırılacak tutar: 9.222,22 TL

*Özel bankalarda rakam değişti mi?

Şu anda uygulanan 8-12 bin TL arasındaki promosyon miktarları taban rakamları gösteriyor. Bunlar kamu bankaları tarafından uygulanacak. Ancak özel bankalar henüz yeni rakamlarını açıklamadı. Burada özel bankaların bu rakamları rekabet ortamı içinde daha da yukarı çekmesi mümkün.

* Banka seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Banka seçerken sizin uygulamalarını bildiğiniz şubesine kolayca ulaşabildiğiniz ve ATM imkanları bol olan bankalar önceliğiniz olsun. Bunun dışında bankaların promosyon ile ilgili kampanyalarından size en uygun olana da bakabilirsiniz. Ancak seçim yaparken size sunulan teklifleri mutlaka iyi incelemeniz gerekir.

* Banka değiştirmek istedim ama kabul edilmedi. Neden olabilir?

3 yıllık süreniz dolmasına rağmen eğer banka değiştiremiyorsanız bir önceki bankadan kredi kullanmışsınız demektir. Bankalar bu noktada emeklilere önceden bazı belgeler imzalatıyorlar. Ancak banka değiştirme talebinizi engelleme hakları yok. Bu durumda e-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

* Aynı bankada kalmak mecburi mi?

Süresi sona eren emekliler istedikleri bankayı seçip ikinci promosyonlarını oradan alabilirler. Ancak süre dolmadan da banka değiştiriliyor. Eğer kredi kullanmamışsanız kalan sürenin promosyonunu iade edip ayrılabilirsiniz. Kredi kullanan emekliler ise bu kredi bitene kadar banka değiştiremiyor.

* Maaş alınan banka nasıl değiştirilir?

Maaşın yatırılması istenen bankanın herhangi bir şubesine başvurmak yetiyor. Bunun dışında e-Devlet'ten de banka ve şubesi kolayca seçilebiliyor. Herhangi bir ekstra işlem yapmaya gerek kalmıyor.

* Yeni emekli olan birisi ne yapacak?

Yeni emekli olan birisi ilk maaşını saldığı banka ile ya da bir başka banka ile sözleşme yaparak promosyonunu alacak. Ondan sonra da 3 yıllık süresi başlamış olacak.

Editör: Akif Arslan