Halk takvimi tabir edilen bilgilerle, kışın en soğuk günleri olan zemheri dün sona ererken, bugünden itibaren de zahmeti başlıyor. Zemherinin devamı olan ve 50 gün süren zahmetiden sonra da bahar ayları başlayacak.

“Zemheri ne zaman bitiyor” sorusu, etkili olan soğuk havayla beraber sorgulanıyor. Yurdun pek çok bölgesinde karlı ve soğuk hava durumu etkisini gösteriyor. Bu sebeple zemheri hakkında bilgiler de gündeme geldi. 'Karakış' olarak da tabir edilen zemheri çok soğuk geçen kış dönemi için Anadolu'da yaygın olarak kullanılan bir ifade. Bu dönemde sıcaklık dalgalanmaları fazla olabiliyor.

Karakış anlamına gelen zemheri sürecinde sıcaklık dalgalanmasının fazla olduğu belirtiliyor. Uzmanlara göre, zemherinin ilk yarısında hava sıcaklıklarında dalgalanmalar yaşanır. 17-18 derece olan sıcaklıklar birkaç gün sonra 4-5 dereceye kadar iner. Bu sebeple hastalıklar da fazlaca görülebilir.

Günün meteorolojik görünümü nasıl olacak? Günün meteorolojik görünümü nasıl olacak?

Halk tarafından 22 Aralık ile 30 Ocak arasındaki 40 günlük dönem, zemheri ayı olarak ifade ediliyor.

EMHERİ NE DEMEK?

Zemheri, Arapça kış anlamına gelen "zem" ile Farsça uğultu anlamındaki "harir" kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Kış, eski dilde zemheri ismiyle de anılırdı.