Enes Ege / İstanbul (AA)

Zeray Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Zeray, şirketlerinin büyüyerek gayrimenkul sektöründe yeni normlar geliştirdiklerini bunun sonucunda da genişlemenin gerçekleşeceğini belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Zeray, gayrimenkul sektörüyle ilgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK) ilgili birimleriyle düzenli aralıklarla toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Zeray, görüşlerini ve değerlendirmelerini şeffaflıkla paylaştıklarını kaydetti.

6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri hatırlatan Zeray, bölgeye, acil ihtiyaca karşın yapılaşmanın yoğunlaştırılması işçilik maliyetlerinin arttığını ifade etti.

Müşterilerine sundukları fırsatlara işaret eden Zeray, bir projeye özel kampanya ve benzeri durumlarda müşteri odaklı yaklaşımlarla hareket ettiklerine dikkati çekti.

Zeray, "Bugün Ankara projelerimize özel sunmuş olduğumuz 250 bin lira peşinat kampanyasını tüm projelerimizde uygulamamız, bitmiş teslime hazır projelerimizde dahi, ödemesi devam ederken kiraya verme avantajı tanımamız bu yaklaşımlarımızın başlıca göstergesi. Uygun rekabet koşullarının ve fırsatlarının sunulması ekonomi yönetimi için de en önemli kazançlardandır. Sosyal devletin başlıca sorumluluklarından olan barınma konusu, ülke dinamiklerimizde ancak en uygun rekabet koşullarında beklentileri karşılayabilir. Bizler ulusallaşma sorumluluğumuzu tamamlamış yapımız içerisinde her döneme özel metotlar geliştirerek özgür ve özgün yapımızı kazandık. Gelişmiş ülkelerdeki asırlık kurumların ortak bilinciyle gelişimi uluslararası, hatta evrensel boyutta sonsuz bir serüven olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı. Geleceğe yönelik hedeflerini anlatan Zeki Zeray, şunları kaydetti:

Kurban Bayramı’ndan deri sektörüne 15 milyar TL’lik katkı Kurban Bayramı’ndan deri sektörüne 15 milyar TL’lik katkı

"Yapısal sorunlara karşı direnç noktamız normalin zirvesinde"

"Geleceğimizi, sürdürülebilir planlamalarla farklı sektörlerde de öncü roller alarak, ülkemizin geleceğine yatırım yapmakta görüyorum. Özellikle, ifade ettiğim tüm plan ve programlarımızın gerçekliğine şahit oldukça, yanımda şahitler buldukça heyecanım, heyecanımız katbekat artıyor. Gayrimenkul sektöründe yeni normlar geliştiriyoruz. Bunun sonucunda oluşan genişlemeye şahit olacaksınız.

Özellikle halka arzımız sonrasında bu fitili ateşleyeceğiz. Aşmakta güçlük çektiğimiz yapılaşmaya dair ve hatta yapısal sorunlara karşı direnç noktamız normalin zirvesinde. Bu hassasiyet en büyük güç ve güçlüğümüz diyebilirim. Zeray, her zaman olduğu gibi coşkuyla düzen ve disipliniyle geçmiş dönemlerdeki gibi aşkla büyümeye ve gelişmeye devam edecek."

Ulusal hedeflerini, yerel algı ve kültürel dinamikleri güçlü olan bir bölgede gerçekleştirmeye çalıştıklarını aktaran Zeray, kendilerini ifade etme imkanı buldukları asıl noktanın sanatsal manalar da taşıyan projeler olduğunun altını çizdi.

Zeray, beklentilerinin, ürettikleri yapılarla gerçekleştirdikleri başarılarla anılmak olduğunu bildirerek, "Mal varlığımız karşısında riskimiz yüzde 2,14 gibi sektörümüz için olabilecek en güvenli bir oranda. Rakiplerimiz ve uğraşı sadece gayrimenkul üretimi üzerine olan firmalar karşısında bizi güvenli yapımızla farklı bir boyuta taşıyor." ifadelerini kullandı.

Yatırımcılara önerilerde de bulunan Zeray, başlattıkları bahar kampanyalarıyla yüzde 100 kendi bünyelerinde finans kuruluşlarının kredi oranlarının altında 60 aya varan ödeme planları sundukları bilgisini verdi.

Editör: Akif Arslan