Türkiye’de en üst lig olan Trendyol Süper Lig’den en alt lig olan Bölgesel Amatör Lig’e kadar toplam 164 takımın katılımı ile oynanan ZTK’nın finali bu akşam İstanbul Atatürk Olimpiyat  Stadyumunda Beşiktaş ile Trabzonspor arasında oynanacak.

02 Ziraat Türkiye Kupası Sahibini Yarın Buluyor (3)

Beşiktaş-Trabzonspor Ziraat Türkiye Kupası final maçı için geri sayım devam ediyor. Süper Lig'de bu sezon beklentilerin çok uzağında kalan Beşiktaş, Türkiye Kupası'nı müzesine götürürek bu kadar kötü geçen sezonu kupa ile taçlandırmak istiyor. Trabzonspor ise Türkiye Kupasını müzesine götürerek uzun yıllar süren kupa hasretine son vermek istiyor.

Fenerbahçe’de Ali Koç, 3. kez başkan seçildi Fenerbahçe’de Ali Koç, 3. kez başkan seçildi

Beşiktaş-Trabzonspor Ziraat Türkiye Kupası maçı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Süper Lig'de bu sezon beklentilerin çok uzağında kalan ve Süper Lig'de şampiyonluk yarışına çok erken havlu atan Beşiktaş sezonu Türkiye Kupası ile tamamlayıp Avrupa Kupalarına katılım şansı elde etmek istiyor. Süper Lig'i 3'üncü sırada bitirmeyi garantileyen Trabzonspor ise Türkiye Kupasını kaldırmak ve taraftarına hediye etmek istiyor.

1962-1963 Sezonunda başlayan ve ilk şampiyonu Galatasaray olan Türkiye Kupası'nın adı 1980-1981 sezonunda Federasyon Kupası olarak değiştirildi. Ancak 1992-1993 sezonundan itibaren tekrar Türkiye Kupası adı verilirken, 2005-06 ile 2008-09 sezonları arasında Fortis Bankası'nın sponsor olması ile Fortis Türkiye Kupası, 2009-10 sezonu ile birlikte Ziraat Bankası'nın sponsor olması ile Ziraat Türkiye Kupası adını aldı.

02 Ziraat Türkiye Kupası Sahibini Yarın Buluyor (4)

Türkiye Kupası ve Federasyon Kupası isimleri altında düzenlenen organizasyonda Galatasaray 18 kez bu kupayı müzesine taşırken, Beşiktaş 10, Trabzonspor 9, Fenerbahçe ise 7 defa kupayı kazandı. 2022-2023 sezonunda Ziraat Türkiye Kupasını müzesine götüren takım Fenerbahçe oldu. Fenerbahçe finalde Medipol Başakşehir FK'yı 2-0'lık skorla mağlup ederek kupayı müzesine götürdü. Ziraat Türkiye Kupası finalisti Beşiktaş son olarak kupayı müzesine 2020-2021 sezonunda müzesine götürdü. Finalde Antalyaspor'u 2-0'lık skorla geçen Beşiktaş kupayı 10. kez müzesine götürme başarısı elde etti.

Ziraat Türkiye Kupası finalisti Trabzonspor en son 2019-2020 sezonunda kupayı müzesine götürdü. Finalde Alanyaspor engelini 2-0'lık skorla geçen Bordo Mavili takım 9. kez kupayı müzesine götürme başarısı elde etti.

Beşiktaş-Trabzonspor Ziraat Türkiye Kupası 23 Mayıs Perşembe (yarın) saat 20:45'te başlayacak. Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak mücadele ATV ekranından naklen ve şifresiz olarak ekrana gelecek.

02 Ziraat Türkiye Kupası Sahibini Yarın Buluyor (2)

Editör: Akif Arslan