İsrail ile Türkiye arasındaki ticaretABDULLAH ŞANLIDAĞ 

İletişim: [email protected]

Birileri yine Gazze üzerinden Erdoğan’a vurmaya çalışıyor. Bunların başını ise Karar Gazetesi çekiyor. Üzülüyor insan. Geçmişte yol yürüdüğünüz, aynı davaya hizmet ettiğiniz insanların, Gazze üzerinden sizi vurmaya çalışmalarına anlam veremiyorum.  Birleşmiş Milletler’deki Filistin savunucusunu Gazze üzerinden vuramazsınız. Elbette seçim döneminde “Esenyurt düşerse Kudüs düşecek” söylemi üzerinden siyaset yapmak yanlış olabilir.

Normal zamanlarda sürdürülen ticaretin savaş zamanında devam ettirilmesinin birçok sakıncası var. İsrail devleti, Amerika Birleşik Devletleri’ni de arkasına alarak yıllardır Filistin topraklarını işgal etmiş ve Gazze halkına da 6 aydır soykırım uygulamaktadır. Bir fert olarak ben İsrail ürünlerine yönelik ambargo koyup, en basitinden Cola dahi içmemeliyim.. Ak Parti hükümeti de haklı olarak, İsrail ile ilgili 54 üründe kısıtlama yaptıklarını açıkladı. Bizzat Erdoğan, “Gazze’ye kesintisiz, engelsiz ve yeterli miktarda insani yardım ulaştırılıncaya kadar kısıtlamanın devam edeceğini” söyledi.

İşgal, abluka ve nihayetinde soykırım suçu dahi işleyen İsrail, şu ana kadar uluslararası hukuk ve mahkemeler tarafından en ufak bir yargılanma cihetine dahi gidilmedi. Ama bir gün gelecek ki, hem Filistin halkı özgürlüğüne kavuşacak, hem de işgalci ve soykırım yapan İsrail’in nefes borusunu keseceğiz..

TRT Arabi muhabirlerine saldırı

İster istemez aklına, Türkiye- İsrail ticaretinin kısıtlanmasının TRT Arabi muhabirlerine saldırıyla bir alakası var mı, sorusu geliyor.  TRT Haber, Gazze’deki Nuseyrat kampında yayın hazırlığı yapan TRT Arapça ekibinin içinde bulunduğu aracın İsrail ordusunun hava saldırısına hedef olduğunu açıkladı. Olayda bir kameraman ağır yaralanırken, bir diğer muhabir hafif yaralarla kurtuldu. Sivil halkı, kadınları, çocukları, yaşlıları katleden İsrail, kamu binalarını da hedef almıştı. Savaş hukuku diye bir şey var. Hastane bombalamak ve gazetecileri hedef almak da neyin nesi? Bu haydut ve katil devlete kim dur diyecek? İsrail’in İpini elinde tutan ABD, İngiltere’nin de vermiş olduğu destekle 6 aydır Gazze’yi vuruyor. Altını çizerek tekrar ifade ediyorum, aslında zahirde Gazze’yi İsrail vuruyorsa da, asıl düşman güç Amerika’dır. İsrail’e her türlü lojistik desteği sağlayan Amerika’dır. Bu şeytani gücün hegemonyasına son vermedikçe, ne Orta Doğu’ya ve ne de dünyaya barış, demokrasi gelmez.

Gazze’deki Aksa Şehitleri Hastanesi önünde canlı yayında konuşan TRT Arapça muhabiri Sami Berhum, Arapça ve uluslararası yayın yapan gazetecilerin bölgede bulunduğunu ve saldırının herhangi bir uyarı yapılmadan gerçekleştirildiğini belirtti.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki Nusayrat Mülteci Kampı’nı bombalaması sonucu aralarında TRT Arapça ekibinin de bulunduğu bir grup gazeteci yaralandı. Gazeteci arkadaşlarıma geçmiş olsun derken, bu saldırıyı gerçekleştiren Siyonist İsrail rejimini kınıyorum. Uluslararası kamuoyunu ve vicdan sahili herkesi, İsrail’in Gazze’de işlenmiş olduğu soykırımı, başkaldırmaya ve Gazze Müslümanlarına sahip çıkmaya davet ediyorum.

https://www.yeniakit.com.tr/