Karatutlu: "Sorunların sadece %10'u çözülmüştür"

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan  Karatutlu, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş başta olmak üzere deprem bölgelerinde mücbir sebep hükümlerinin sona ermesine sadece beş gün kala, şehir esnafının ve ticaretinin perişan durumda olduğuna dikkat çekti.Karatutlu, geçmişte depremler sonrası mücbir sebep süresinin 5-6 yıl uzatıldığını hatırlatarak, mevcut iki veya üçaylık uzatmaların esnaf ve ticaret erbabına yeterli olmadığını ve büyük bir gelecek kaygısı yaşattığını vurguladı.

Irfanmanşet 25042024

“Orta hasarlı bina mağdurları halen hak arayışında”

Milletvekili Karatutlu, şehirdeki nitelikli işgücü kaybının başladığını belirterek, Mali Müşavirler Odası, Baro, Eczacılar Odası, Ticaretve Sanayi Odası ile Mühendis ve Mimarlar Odası gibi çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan “Psikolojimiz bozuldu, bıçak kemiğe dayandı” şeklindeki basın açıklamalarına işaret etti. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üst düzey bürokratlarının deprem bölgelerindeu ygunsuz alanda kalan 'ortahasarlı' bina mağdurlarının halen hak arayışında olduğunu söyledi.

DEVA’lı Karatutlu’dan TUS eleştirisi DEVA’lı Karatutlu’dan TUS eleştirisi

‘‘Deprem bölgesindeki sorunların sadece yüzde 10'u çözülmüştür’’

Karatutlu konuşmasında, “Türk halkı bilmelidir ki, bugüne kadar deprem bölgelerindeki sorunların sadece %10'u çözülmüştür. Hükümetten, esnafımızı ve ticaret erbabımızı rahatlatacak,  onların geleceğini güvence altına alacak acil önlemler almasını talep ediyoruz,” diyerek durumun ciddiyetini vurguladı ve hükümete acil çözüm çağrısında bulundu.