Kirazın faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Kirazın faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Sağlık açısından birçok yararı olduğu bilinen kirazın faydaları merak ediliyor. Rengi ve tadıyla yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi hem zayıflatıyor hem de bağışıklığı güçlendiriyor.

Yaz mevsiminde kaybettiğimiz sıvı ihtiyacını kirazdan giderebiliriz. Öte yandan, kiraz sapı zayıflamaya ve zinde kalmamızı sağlayarak sindirim sistemine iyi geliyor. A vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum ve melatonin içeriği ile de pek çok hastalık için koruyucu etki göstermektedir. Beyaz, kırmızı, sarı ve bordo gibi birçok rengi bulunan kirazın faydaları şaşırtıyor.

Sapından çekirdeğine; kanserden inmeyi önlemesine, cilt güzelliğine pek çok faydası bulunan kiraz gülgiller familyasında yer alır. Peki kirazın faydaları nelerdir? Kiraz sapı çayı ne işe yarar, neye iyi gelir?

Ülkemizde çok fazla tüketilen kirazın faydaları şaşırtıyor. Özellikle yaz mevsiminde meyve tabaklarından eksilmeyen kirazın içerisinde bol miktarda vitamin bulunuyor. Mide, bağırsak gibi sindirim sistemine iyi gelen kiraz sapı çayı zayıflamaya etkisiyle biliniyor. Gaz, şişkinlik ve ödem gibi sorunlarla baş eden kirazın sapı sıcak suda kaynatılır ve 10-15 dakika bekletildikten sonra tüketilir.

Öte yandan kiraz ve kiraz sapı suyu bağırsak hareketlerini artırıcı ve vücuttan su atımını uyarıcı etki gösterebilmektedir. C,A ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan kiraz, uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen sağlıklı bir meyve, özellikle ödem atma ve idrar söktürme özelliğini içerisinde barındırır. Pek kirazın faydaları nelerdir? Kiraz sapı çayı ne işe yarar, neye iyi gelir? Kiraz sapının faydaları nelerdir?

KİRAZIN FAYDALARI NELERDİR?

Kiraz güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçerisinde bulunan A,C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Yaz mevsiminde sıklıkla tüketilen meyve hem zayıflamaya hem de ödem atmaya yardımcıdır. Alzheimer, diyabet ve obezite dahil olmak üzere kronik hastalıkları önler. Öte yandan Kirazın, romatizma, eklem, kas ve kemik ağrılarına karşı da büyük fayda sağladığı belirtilmiştir.

İŞTE KİRAZIN MUCİZEVİ FAYDALARI

· Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar,

· Kalp ve damar sağlığını korur,

· Hafıza sorunlarını giderir,

· Nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltır,

· Diyabet riskini düşürür,

· Cildi korur, yaşlanma belirtilerini geciktirir,

· Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur,

· Yatmadan birkaç saat önce kiraz yerseniz eksik melatonin tamamlanır ve uykuya geçiş kolaylaşır,

· Kolesterole iyi gelir,

· İdrar söktürücü özelliği vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarını engellemek için çok yararlıdır,

· Vücuttan ödem atar,

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2021, 17:48

MARAŞ POSTA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

Canlı Skor