Kusura bakmayın! Bu işte oldukça duygusalım...

AKİF ARSLAN

YERİ GELDİKÇE

“Kim”, “Ne derse desin!” Vallahi de, billahi de, tillahi de umurunda değil. Olmaz da zaten. Beni bilen biliyor! Ne söyleyeceksin, dobra dobra söylerim. Birazcık “Kendine muhalif biriyim” Hepsi o kadar.

Kahramanmaraş’ta Mustafa Poyraz’dan sonra ilk kez Kahramanmaraşlı bir isim İl Belediye Başkanı oluyor. Zaten, Kahramanmaraş’ın büyükşehir olmasının ardından ilk kez Kahramanmaraşlı bir isim bu makama oturuyor.

Helal olsun. Hayırlı olsun. Umarım ve beklerim ki, Fırat Görgel kardeşimiz, Kahramanmaraş için çok çok hayırlı ve önemli işlere imza atar. Fırat başkanın başarılı olması için aykırı düşünceli bir gazeteci olarak elimden geldiğince gayret göstereceğim. Kahramanmaraşlıların bundan kuşkusu olmasın.

İlk büyükşehir belediye başkanımız Fatih Mehmet Erkoç, 2014-2019 arasında görev yaptı. Ardından da Hayrettin Güngör 2019-2024 arasında başkan oldu büyükşehire. Biri Türkoğlulu’ydu, diğeri de Göksunlu’ydu.

Her ikisinin de nüfus cüzdanında “Nüfusa kayıtlı olduğu il: Kahramanmaraş” yazılıdır. Ama ikisinin de Kahramanmaraş’tan, Kahramanmaraşlıdan uzak olduğu bilinen bir gerçektir. Gidenin ardından konuşmak kolay, derler ama bugün AK Parti’nin yerel seçimlerde aldığı oy da ortada.

Artık yarına bakacağız. Dünden ve bugünden bir fayda yok çünkü. Dün yaşadık, bugün de yaşıyoruz. Ama yarını bilmiyoruz. Şimdi iktidarın Kahramanmaraş’ta yeniden toparlanması gerekiyor. Kahramanmaraş’ın 11 ilçesinde 3 ilçe aldı AK Parti. Onikişubat’ta tartışma gölgesinde kaldı. Elbistan, Pazarcık, Ekinözü, Çağlayancerit, Türkoğlu, Dulkadiroğlu Cumhur İttifakı’nın elinden gitti. Afşin ve Andırın da bu dönem kaldı ama sonraki dönemde olmayabilir.

Fırat Görgel, sadece BŞB Başkanı olmamalıdır. Parti’ye  yeni bir ivme kazandırması gerekecek. Uzun uzun söze gerek yok. Bu kadar da yeter...

CHP 4 ilçeyi kazandı. Yeniden Refah 3 ilçeyi kazandı. İYİ Parti de 1 ilçeyi kazandı. AK Parti’nin şapkayı önüne koyup düşünmesi gerekiyor.

Önümüzdeki günlerde CHP ve diğer partilerin durumuna el atacağım. Ana duygusallık bir başka...