Yeri Geldikçe/AKİF ARSLAN

Mesleğin altın kuralı dan uzaklaşmak felakettir!

“Mesleğin ana kuralı” olarak bilinse de aslında hayatın vazgeçilmezidir? 5N1K..

5N1K’daki sorular cevap bulmadan hayatımıza da yön vereyiz.

Ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman (5N); kim ise (1K) demektir. Haberimizin girişinde, gelişmesinde ve sonucunda eğer 5N1K cevap bulmuyor ise haber haberlikten çıkar.

5N1K, dünyanın her yerinde kullanılan bir inceleme yöntemidir, gerçekte..

5N kısmında ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman sorularını kapsamaktadır. 1K kısmında ise kim sorusu yer almaktadır.

Bir olayın gerçekleşmesinde bu sıralı soruların incelenmesi, olayın bütününü ele vermektedir.

Bir tartışmanın ya da olayın sorgulanmasında, durumun genişletilmesinde kullanılmakta olan bir tekniktir.

Genel olarak gazetecilikte haberciliğin olmazsa olmazıdır. Okur, sunulan haberde ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman (5N); kim (1K) sorularına elbette cevap arar. Gazeteci ürününde 5N1K’ya cevap veremiyor ise bu bir yazın olmaktan öteye gitmez.

Bir de bizim mesleğin yerel, bölgesel, ulusal ve evrenselliği vardır. Ama bu da çok skilerden kalan bir durum. Haber, önce yereldir. Ardından evrenselliği kadar uzanır.

Bir de bunun tersi vardır. Yani evrensel olanı yerelliğe dönüştürmek gerekir. Düşünce olarak böyle algılamak gerekir .

Gazeteci, vermek istediği haberi “ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman (5N); kim (1K)” süzgecinden geçirmeden ortaya koymamalıdır.

Şimdi herkes “gazeteci” oluyor. Böyle olduğu için de meslek elden ayağa düştü. Seçim öncesinde aday unsurlarına karşı takınılan durum, meslektaşlarımız olarak görünen kişilerin “gazeteci”liği bilmemesi den kaynaklanıyor.

Aslında sıkıntıya artık başta cemiyetlerimizin samimiyet ile el atması gerekir. Bu nasıl olur, şimdilik bilemiyorum. Bildiğim tek sey mesleğimiz yok oluyor. Ben 40 yıldan fazla bu işteyim. Başka iş yapamam.

Genç kardeşlerim alınmasın. Bu işten ekmek yemeğe devam edecekseniz, gazeteciliği gazetecilik gibi yapınız. Ya da bırakın gidin lokantacılık, kebapçılık, fotoğrafçılık, patron yalakalığı yapın.

Lütfen ama lütfen!