AKİF ARSLAN

YERİ GELDİKÇE

Kahramanmaraş’ta vatandaşlar otobüs duraklarına güzergâh isimleri yazılmasını arzu ediyor.

Malum, 6 Şubat’ta yaşanan Asrın Felaketi’nin kentte büyük yaralar açtığını dillendirmeye gerek yoktur. Özellikle bir çok yıkımların yaşandığı bölgelerde çoğu zaman yollarda kapanıyor.

Benim gibi halk otobüsü kullananlar, gideceği güzergâhı bilse de zaman zaman kapanan yollar nedeniyle küçükte olsa sıkıntı yaşıyor.

Geçenlerde bir vatandaş dert yandı:

-Abi bizim duraklarda isim yok. Gideceğin güzergahı da bilmiyorsan vay haline..

-Şehir içi toplu taşımayı yöneten Belediyemiz belli duraklara hatların güzergâhını yazan tabelalar asamaz mı?

Vallahi de billahi de çok iyi bir fikir. Özellikle Azerbaycan Bulvarı,  Demokrasi Meydanı, Binevler Yolu gibi ana arterdeki duraklara hangi hattın hangi güzergaha çalıştığını gösteren levhalar konulabilir.

Zannımca Büyükşehir Belediyesi, Gözde Sitesi ve Demokrasi Meydanı gibi yoğunluğun olduğu duraklar pilot bölge olabilir.

Bakın ne olur:

Vatandaş bineceği otobüsü çok iyi bilir ve “Filan yere gidiyor mu” sorusu muhatabını bulmaz (gerçi biz utanmasak, her gün gittiğimiz güzergâhı soruyuz).

Bir defasında eşimle otobüse bindik merkez otobüs durağından, güzergâh Kılavuzlu. Gözde Durağında, Demokrasi Meydanında, Atatürk Meydanında yolcular bindi, otobüs yavaş yavaş doldu.

Haydarlı Kavşağında, Kayabaşı’nda yeni yolcular bindi. Her binen soruyor: “Filan yere gidiyor mu?” Her gün bindikleri otobüsün nereye gittiğini bilenler de soruyor.

Gerçekten kaptanlar, şoförler bir sabır abidesi. Her yolcuya cevap veriyorlar sabırla. İşte tam burada vatandaşın yoğun duraklarda güzergâh listesi önemli oldu.

Bence, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı bu fikri bir değerlendirmeli. Ben öyle düşünüyorum. Belediyemiz Yetkilileri bu konuda ne düşünür?

Bizden gündeme getirmesi...