Bayramlar “bayram” olsa...

AKİF ARSLAN

YERİ GELDİKÇE

Bayramlar “bayram” olsa...

Müslümanların üç bayramı var. Cuma, Ramazan, Kurban... Yaradan üçünü de mübarek kılsın inşallah inananlara...

Cuma her hafta, Ramazan ve Kurban, hicri takvime göre yılda birer defa kutlanır. Üç bayramda da inanlar için coşku ve huzur vardır.

Allah, geçen sene nasip etmemişti iki büyük bayramı ‘evimizde’, ‘memleketimizde’, ‘yuvamızda’ kutlamayı ve yaşamayı nasip olmamıştı.

Malum 6 Şubat 2023 Pazartesi günü saat 4.17’de deprem skalasının en üst seviyesine yakın sallandık. “Asrın Felaketi” olarak değerlendirilen bu deprem sadece Kahramanmaraş’ı ve ilçelerini değil, bölgeyi etkilemişti.

Rakamlara göre; 11 il (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa), yüzden fazla ilçe, 1000'e yakın köy-mahalle gibi yerleşim birimleri etkilenmişti. İfadelere göre 50 binden fazla ölü, 100 binden fazla yaralı insan vardı. 700 bin konut – işyeri yıkılmış, binlerce insan mağdur, işinden yuvasından mahrum olmuştu.

Olayın üzerinden bir yılı aşkın bir zaman geçti. Şehir hala harabe, hala memleketine dönemeyen insanlarımız var. Hepsi gurbette devletin ya da insanların sığınmasında.

Bende öyleydim. Depremden üç – dört gün sonra gittiğimiz İzmir’deydik. 6 ay kaldık ve geri döndük, yaklaşık 7+8 aydır yuvamızdaydık. Ama bu bayramda nasip olursa yeniden İzmir için tatile niyetliyiz, bir hafta-on gün sonra yeniden dönmek üzere.

Ramazan geçiyor. Kurban da geçecek. Daha ne kadar bayramlar geçer bilemiyoruz.

Yıllar öncesine gittim. 1996 yılında askerlik görevim nedeniyle 18 Nisan’da Antalya’daki birliğime teslim olduğumda Kurban Bayramı’na bir hafta vardı. Amasya’daki birliğimden terhis olduğumda ise Ramazan Bayramı’na 15 gün vardı.

Bu vesile ile büyüklerimin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim. Akranlarımı da muhabbetle kucaklıyorum.

Esen kalın, sağlıklı kalın.