Halk otobüslerinde başıbozukluğa kim dur diyecek?

AKİF ARSLAN

YERİ GELDİKÇE

Kahramanmaraş’ta toplu taşımanın yükünü çeken halk otobüslerindeki başıbozukluk had safhaya ulaşmış görünüyor.

Deprem ve pandemi öncesi, duraklardan yolcu almamak için gayret gösterdiği şikayet konusu olan halk otobüslerinin bu tavrının deprem sonrasında da devam ettiğini gözlemledim.

Olay şu: Namık Kemal Mahallesi ile Kılavuzlu (Gölkent) Mahallesi arasında çalışan 3 bolu hat, kentin artık ana arteri konumunda olan Binevler Caddesi (Ben öyle diyorum da aslında kültür sitesinden sonra Alparslan Türkeş, Hanefi Mahçiçek ve Necmettin Erbakan Bulvarları) üzerinde çok sayıda durak var.

Gölkent’e çalışan 3 nolu halk otobüslerinin bu hatta doğru hizmet vermediği görülüyor. Bizzat şahit olduğum olaydı; depremden önce... Mağralı’dan sonra çoğu kez duraklarda durmuyorlardı. 6 aydır İzmir’deydim. Dönüşte bu değişmiştir diye düşünüyordum. Yanılmışım.

Saatlerine uymayan otobüsler, duraklarda durmayan/duramayan şoförler, içi temiz olmayan araçlar; daha saymakla bitmeyecek sorunlar.

Anlamadığım şu: Yolcu durakta bekliyor. Otobüs Binevler Caddesi’nin en sol şeridinden gidiyor. Durağa bakmıyor yolcu var mı diye. Biri gider diğeri gelir o da aynı?

Şikayet mi? Bu nasıl müesseseki? Kimi kime şikayet ediyorsun?

Pazar günü yaşadığım bir olay: Binevler Caddesi Üzerinde Türk Telekom binasının önündeki durakta bekliyorum. Evime döneceğim. 3 Nolu Gölkent Otobüsü durmadı. Plakasını alamadım.

Ama yine de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Birinin 4446851 Nolu hattını aradım. Tele sekreterin (bekleyin) komutundan sonra epey bir bekledim ilgili personel için. El cevap, personel ile görüştüm.

Şikayetimi ilettim. Personel gayet kendinden emin “Araç içi kameraya bakar arkadaşlar. Eğer dediğiniz doğru ise ceza kesilir?

Ben de yedim: (Araç içi kameradan duraktaki beni görecek. Durmayan şoför için ceza kesecek!) Buna o personel de, o personeli görevlendirme, amir-memur-başkan da inansın.

Daha sonra bir otobüs daha gelir gibi oldu, en sol şeritten durmadan gitti. Yeniden şikayet için 4446851’i aradım. Yine ince tele sekreter çıktı.(İlgili personel içi bekleyin) dedi. Beklemeye başladım. İki dakika, dört dakika bekledim Bağlanan yok. Dua ettim ve kapattım.

Nüfusu 1 milyonu geçe Büyükşehir ‘de Halk otobüslerini kontrol edemeyen ve her fırsatta bunları ekonomik olarak destekleyen KMBŞB’den ne hayır bekleyeceksin?

Sonra da oturup “Türkiye’nin Yeni Yüzyıla” girdiğini anlatacaksın. Biz bunları yedikten sonra her şey bizim için müstahak. Değil mi ama?